Podkładki chłodzące

Recenzja podkładki pod laptopa Marvo FN-40

Przegrzewanie się laptopów to problem, który spotyka prawie każdego użytkownika. Pierwszą myślą, która przychodzi nam do głowy w takich przypadkach to zakup podkładki chłodzącej, która obniży temperaturę naszego sprzętu. Jednak czy są one na tyle efektywne, aby zapobiegły awarii w najbardziej upalne dni? Dzisiaj to sprawdzimy! Do tego zadania posłuży nam podkładka od Marvo FN-40.

Wykonanie oraz specyfikacja

Podkładka głównie wykonana jest z plastiku o nie przeciętnej jakości. Powierzchnia, na której spoczywa laptop, ma rozmiary 40.5 x 30cm. Pokryta jest siatką, na środku znajduję się 18 centymetrowy wentylator. Jak podaje producent, na podkładce możemy umieścić notebooka o przekątnej aż do 17″.

Spód FN-40 wykonany jest z plastiku, na środku znajduje się duża kratka, która ma za zadanie odprowadzać ciepło. Po bokach umieszczone są nóżki o możliwości 7 stopniowej regulacji ułożenia podkładki. Jeśli już przy tym jesteśmy, to bardzo ciekawym dodatkiem jest wyjmowana blokada, którą możemy zamontować na podkładce, dzięki czemu laptop nie będzie nam się ześlizgiwał. Na przodzie oraz tyle mamy małe gumki antypoślizgowe, które naprawdę świetnie wykonują swoje zadanie. Malutki panel do sterowania podświetleniem, mocą chłodzenia znajduje się na tyle, dodatkowo możemy dostrzec tam dwa wejścia usb.

Praktyka

Przejdźmy teraz do najważniejsze kwestii, czyli praktyczne zastosowanie produktu. Podkładkę testowaliśmy w dwóch etapach. Pierwszy to klasyczne używanie laptopa, czyli oglądanie filmów, przeglądanie internetu czy granie w gry. Drugim, bardziej ekstremalnym sposobem były testy syntetyczne. Pomówmy na początku o zastosowaniu podczas normalnego użytkowania notebooka. Z wyłączoną podkładką temperatury procesora jakie mogliśmy zaobserwować, dochodziły maksymalnie do 51 stopni, natomiast głównie wahała się w granicach 40 stopni. Podczas uruchomienia FN-40 z maksymalną mocą wentylatorów, można było dostrzec dość sporą różnicę. Temperatury przez praktycznie cały czas oscylowały w okolicach 33- 35 stopni, najwyższa natomiast jaką zaobserwowaliśmy, było to 41, także różnica naprawdę bardzo widoczna, aż sam byłem zdumiony takimi efektami.

Przyszła pora na drugi sposób, czyli testy syntetyczne w programie OCCT oraz FurMark. Tutaj już różnicy aż tak sporej nie było. Przez okres 5 min, bez włączonej podkładki temperatura nie schodziła poniżej 63 stopni, natomiast co jakiś czas podnosiła się do góry, dochodząc do 78. Przy włączonych wentylatorach, spadku jakiegoś znaczącego nie było można dostrzec, natomiast zaobserwowałem stabilizację temperatury na poziomie 73 stopni.

PODSUMOWANIE

Moim zdaniem podkładka od Marvo radzi sobie dobrze, laptop jest wyraźnie chłodniejszy podczas normalnego użytkowania, czyli główny wymóg jest w 100% spełniony. Jakość wykonanie również niczemu sobie, podświetlenie, które posiada FN-40 dodaje bardzo fajnego klimatu. Cena natomiast to okolice 65 zł, co nie uważam, żeby było jakąś znaczącą przesadą. Ogólnie mówiąc, jest to bardzo ciekawy przedmiot, który spełnia nasze oczekiwania, decydując się na zakup podkładki od Marvo, nie będziecie rozczarowani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *